موزه آبگینه و سفالینه


 اين ساختمان متعلق به قوام‌السلطنه‌، وزير احمد شاه قاجار بوده که در دو طبقه و پنج تالار ساخته شده است‌. تالار يك و دو در طبقه اول و تالارهاي ديگر در طبقه فوقاني قرار دارد. در تالار شماره دو (بلور) قديمي‌ترين شيشه‌ها و لوله‌هاي شيشه‌اي و سفال‌ها قرار داده شده است‌. طراح ويترين‌هاي موزه، مهندس اتريشي هانس هولاين است‌. تزيينات بنا شامل منبت کاري چهارچوب درها و پله‌ها است و آجر كاري نما كه در 50 نوع‌است‌.

گچ‌بري موزه شامل دو دوره است‌: دوران قوام‌ و سبك غربي در زمان سفارت مصر؛ و آينه‌كاري‌هاي طبقه دوم‌ كه مربوط به دوره قاجار است‌. موزه آبگينه در واقع موزه تخصصي شيشه وسفال است‌. قديمي‌ترين شيشه‌ها  به نام سيلندر شيشه است كه از معبد چغازنبيل كشف شده و مربوط به هزاره دوم قبل از ميلاد است‌. شيشه‌ها و سفال‌هاي طبقه اول نيز مربوط به دوره‌هاي پيش از تاريخ است كه قديمي‌ترين سفال دست‌ساز از دوران اشكاني هزاره‌ی اول به دست آمده است‌. تالار صدف شامل انواع سفال‌هاي قرن سوم و چهارم شهر نيشابور است‌. تالار چهار (زرين‌) شامل ظروفي است كه دور تا دور با خط نسخ و نستعليق تزيين شده‌است‌. هم‌چنين چهره‌هاي مغولي ای روي اين ظروف خود نمايي مي‌كنند. آثار تالار پنج (لاجورد)  از قرن هفتم و هشتم (دوره ايلخاني‌) به جا مانده است‌.

با نزديك شدن به دوران صفويه‌، اشيا مصرفي‌تر مي‌شود. تزيينات اين بخش شامل گلاب پاش و صراحي است‌. هم‌چنين ميزي كه از دوران قاجار به جا مانده با لعاب هفت رنگ و مزين به نقش چهره‌هاي شخصيت‌هاي شاهنامه است.

اين مجموعه تا 1330 محل سكونت و كار قوام‌السلطنه بود و بعد از آن هفت سال در اختيار سفارت مصر قرار گرفت‌. بعد به ترتيب سفارت افغانستان‌، بانك بازرگاني و در سال 1355 با همكاري مهندسان ایراني و اتريشي تغييرات آن شروع شد.

ساختمان موزه هشت ضلعي است و در باغي به مساحت 7000 مترمربع قرار دارد. طرح‌هاي بديع و در و پنجره‌هاي نفيس يادآور معماري عصر سلجوقي است.

آدرس : خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر تلفن:66708153


print
rating
  نظرات