خانه فخر الدوله (خانه مداحان )كوشك فخرالدوله متعلق به اشرف الملوك (فخرالدوله) همسر محسن خان امين‌الدوله و يكي از مجموعه بناهاي به جا مانده از دختر مظفرالدين شاه است که به دليل دارا بودن ارزش‌هاي معماري و سبك خاص تزيينات از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

عمارت تاريخي فخرالدوله با معماري دوره قاجار داراي مساحتي در حدود ١٣۵٠ مترمربع در سه طبقه است كه يك طبقه در زير و دو طبقه در سطح فوقانی است. شيوه معماري اين بنا بر گرفته از شيوه معماري احمد شاهي است. از ويژگي هاي عمده اين بنا تزئينات و نماي آجري به کار رفته در سرتاسر نماي بيروني آن است که با آجرهائی از نوع منقوش قالبي با طرح هاي متنوع به رنگ نخودي است.

در بالاي درب ورودي و پنجره ها كتيبه هايي مثلثي شكل جلوه خاصي به نماي ساختمان بخشيده است. استفاده از تزئینات آجری در تمام سطح نماها از ويژگي هايي است كه معماري ايراني را در اين بنا شاخص كرده است. پله ها در طبقه همكف از يك طرف به سمت طبقه بالا و از سمت دیگر به طرف طبقه زيرين ساخته شده است. پنجره ها در هر ضلع اتاقها و ساختمان ساخته شده و تزئينات و قابهاي زيبايي دور تا دور آنها را فرا گرفته است.

به طور کلي كوشك فخرالدوله به سبك معماري نئوكلاسيك بنا شده است و عمارت فخرالدوله در مجاورت ساختمان‌هايي مانند مسجد فخرالدوله قرار دارد و از جمله كوشك‌هاي دوره قاجاريه محسوب مي شود که از معماري اروپايي در يک دوره تحولي الگو گرفته است.

آدرس: چهارراه فخر آباد، خیابان شهید مشکی، بعد از سفارت رومانی، بوستان فخر الدوله    تلفن :3-77513342


print
rating
  نظرات