کلیسای طاطاووس ( تادئوس و بارتوقیموس مقدس)کلیسای طاطاووس به نام قدیسی ارمنی در کوچه‌ای به نام ارامنه قرار دارد که بعدها، جارچی باشی نامیده شد. این کوچه‌، منشعب از بازار حضرتی‌، در فاصله ۲۰۰ متری بقعه سید اسماعیل‌، در نزدیکی چهارراه مولوی واقع شده‌است‌. شاه عباس گروهی از ارامنه را به ایران وارد کرد که ابتدا، در جلفای اصفهان و بعدها در تهران اقامت گزیدند. این کلیسا به وسیله ارامنه و به دستور شاه عباس اول بنا شده است‌.

سبک معماری این کلیسا در زمان فعلی‌، نشان‌دهنده بنایی در زمان فتحعلی‌شاه است‌، که البته در دوران قاجاریه تغییراتی در آن داده شد. این بنای نسبتاً کوتاه مشتمل بر نمازخانه‌ای با چهار ستون و چهار شاه‌نشین با پوشش گنبدی شکل است که محراب و محل پیشوای روحانی در شاه‌نشین شرقی آن است‌. طی سال‌های گذشته‌، لایه‌های گچی روی دیوار را برداشته‌اند و از زیر آن نقاشی‌های ظریف به شکل مینیاتور به رنگ‌های زرد، قرمز و آبی به صورتی بسیار مطلوب نمایان شده است‌.

در نمازخانه و صحن کلیسا، همانند سایر کلیساهای تاریخی‌، سنگ‌های مزار متعددی وجود دارد که جالب توجه است‌. کلیسای طاطاووس زیر نظر خلیفه‌گری ارامنه اداره می‌شود و سالی یک روز ارامنه تهران و شهرستان‌ها در این کلیسا نماز خاص خود را به جا می آورند. 

آدرس: خ مولوی، بازار حضرتی، خ موسوی (ارامنه سابق)


print
rating
  نظرات