کلیسای سورپ گئورگتاریخ بنای این کلیسا به سال‌های( ۱۷۹5 - ۱۷۹0م) یا (۱۲10 - ۱۲04ه.ق) بر می‌گردد. این کلیسا در آغاز به گونه‌ی محراب روستایی بود که در سال (۱۸۳۵م- ۱۲۵۱ه.ق) در عهد قاجار به کلیسا تبدیل شده و با بازسازی آن در سال ۱۸۸۲ میلادی، به صورت کنونی در آمده است. در مورد وجه تسمیه آن گفته‌اند که به نام سرداری است که در سال ۳۰۳ میلادی، در راه مبارزه برای ترویج مذهب مسیحیت به دست مشرکان و بت‌پرستان به شهادت رسیدکه در سالروز وی مراسم دعا و نیایش خاص برگزار می گردد.

 به همت «انجمن دوستداران کلیسا»، انجمنی متشکل از زنانِ نیکوکار و مؤمن ارمنی، که در سال ۱۹۰۷ میلادی برابر ۱۳۲۵ه.ق، تأسیس شد و در محوطه‌ی این کلیسا اتاق‌هایی ساخته شده که در آنها زنان سال‌خورده زندگی می‌کنند.

در محوطه‌ی پشت کلیسا نیز اتاق‌هایی برای اسکان مردان سالمند ساخته شده که حاکی از تلاش و همّت انجمن مذکور می‌باشد. 

 نمازخانه‌ی کلیسا با طاق بلند، ردیف ستون‌ها، یک دهانه طاق چشمه در وسط و دو دهانه در طرفین آن، درست نقشه کلیساهای دوره ساسانی را دارد. با این اختلاف که کلیساهای آن دوره دارای طاق‌های نیم گرد بود و این کلیسا، به پیروی از معماری دوران اسلامی، دارای طاق‌های زاویه‌دار است.

 از نکات قابل توجه در این کلیسا این است که تعداد زیادی سنگ قبرهای مجلل، عالی، خوش تراش، خوش طرح و خوش خط به دیوارهای بیرون نمازخانه به صورت ایستاده نصب شده و این طور معلوم می‌شود که این محل قبل از این که کلیسا بشود، قبرستان ارامنه بوده است.

 آدرس: خ وحدت اسلامی، بازارچه قوام الدوله،كوچه شهيد مغفوري (کلیسا)


print
rating
  نظرات